Nichicon UBT2W4R7MPD1TD technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 58mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UBT |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |