Nichicon UBW1H3R3MPD technical specifications.
| Capacitance | 3.3uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 8mm |
| Height | 11.5mm |
| Impedance | 1.5R |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Leakage Current | 4uA |
| Length | 11.5mm |
| Life (Hours) | 1000Hour |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 60mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BW |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |