Nichicon UBX2A220MPL1TD technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.551inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 390mA |
| Series | BX |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |