Nichicon UBX2V6R8MPL technical specifications.
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Leakage Current | 71.4uA |
| Length | 20mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 110mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BX |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |