Nichicon UCB0J220MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 4mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.276inch |
| Leakage Current | 4.16uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 7000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 22mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CB |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |