The Nichicon UCB0J470MCL1GS is a 47uF radial aluminum electrolytic capacitor with a voltage rating of 6.3V. It has a cylindrical construction and a diameter of 5mm. The capacitor is designed for general purpose use and has a leakage current of 8.88uA. It is rated for 7000 hours of life and has a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is surface mountable and is packaged in a tape and reel configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCB0J470MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 5mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Leakage Current | 8.88uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 7000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 36mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CB |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |