Nichicon UCD0J681MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 0.26% |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Impedance | 160mR |
| Leakage Current | 42.84uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 600mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |