Nichicon UCD1A151MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Dissipation Factor | 0.19% |
| Features | General Purpose |
| Height | 5.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.24inch |
| Impedance | 360mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 240mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 10V |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |