Nichicon UCD1E101MCL6GS technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 0.14% |
| Features | General Purpose |
| Height | 6.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.244inch |
| Impedance | 260mR |
| Leakage Current | 49.5uA |
| Length | 6.2mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 300mA |
| Ripple Current (AC) | 300mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |