Nichicon UCD1E151MCL6GS technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Impedance | 180mR |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 7.7mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 600mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |