Nichicon UCD1E331MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dissipation Factor | 0.14% |
| Features | General Purpose |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Impedance | 160mR |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 5000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 600mA |
| Ripple Current (AC) | 600mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |