Nichicon UCD1H100MC1LGS technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height - Seated (Max) | 0.24inch |
| Impedance | 860mR |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 170mA |
| Series | CD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |