Nichicon UCD1H330MCL6GS technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Impedance | 660mR |
| Leakage Current | 16.5uA |
| Length | 6.2mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 2000°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 200mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Cut Tape (CT) Alternate Packaging |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |