Nichicon UCD1K100MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Dissipation Factor | 0.08% |
| Features | General Purpose |
| Height | 7.7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.303inch |
| Impedance | 2.4R |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 4.7uA |
| Length | 7.7mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 60mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 80V |
| Voltage Rating | 80V |
| DC Rated Voltage | 80V |