Nichicon UCD2A680MNQ1ZD technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Package/Case | Aluminum |
| Dissipation Factor | 0.07% |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 13.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 70 |
| Packaging | Tray |
| Ripple Current | 500mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCD |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100V |