Nichicon UCL1C471MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 470uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.16% |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Impedance | 80mR |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Material | Aluminium |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 850mA |
| Ripple Current (AC) | 850mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |