Nichicon UCL1V100MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 360mR |
| Height | 5.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.228inch |
| Impedance | 360mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 120mA |
| Ripple Current (AC) | 240mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |