Nichicon UCL1V151MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80mR |
| Height | 8.3mm |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Impedance | 80mR |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 850mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CL |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |