Nichicon UCM0J101MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.24inch |
| Impedance | 1R |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 80mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |