The Nichicon UCM0J331MCL1GS is a radial aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 330uF and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is surface mount and has a package quantity of 1000 units per reel. It is RoHS compliant and has a voltage rating of 6.3V. The capacitor's impedance is 260mR and its ripple current is 150mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCM0J331MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.24inch |
| Impedance | 260mR |
| Length | 5.8mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 150mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |