The Nichicon UCM1V331MNL1GS is a 330uF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating voltage of 35V and a tolerance of 20%. It features an impedance of 80mR and is suitable for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is rated to 2000 hours of life and is compliant with AEC-Q200.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCM1V331MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Diameter | 8mm |
| Height | 10mm |
| Impedance | 80mR |
| Lead Pitch | 3.1mm |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Ripple Current | 850mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 35V |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |