Nichicon UCP2G101MHD technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 16mm |
| Height | 31.5mm |
| Height - Seated (Max) | 1.319inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Leakage Current | 1.7mA |
| Length | 31.5mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 710mA |
| Ripple Current (AC) | 710mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CP |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |