Nichicon UCP2G151MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 18mm |
| Height | 40mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Leakage Current | 2.5mA |
| Length | 31.5mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 890mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCP |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |