The UCS2C151MHD1TN is a 150uF radial aluminum electrolytic capacitor with a 160V voltage rating. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 20%. It is available in a package quantity of 250 and is packaged in tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon UCS2C151MHD1TN datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 150uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 20mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 16mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.89A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon UCS2C151MHD1TN to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.