The UCS2D221MNY9 is a 220uF aluminum electrolytic capacitor with a radial package and through hole mount. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor has a leakage current of 100uA and a tolerance of 20%. It is rated for a DC voltage of 200V and has a life of 10000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCS2D221MNY9 technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 18mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 31.5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 100uA |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 200V |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |