Nichicon UCS2D271MNY9 technical specifications.
| Capacitance | 270uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12.5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Height | 50mm |
| Height - Seated (Max) | 2.047inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 1.265A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |