Nichicon UCS2E680MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 68uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Ripple Current | 1.3A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |