Nichicon UCS2E820MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 1.38A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CS |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 250V |