Nichicon UCS2G270MND9 technical specifications.
| Capacitance | 27uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 12.5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Features | General Purpose |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.138inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 100uA |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 10000°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |