Nichicon UCS2G330MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 900mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCS |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |