Nichicon UCS2G6R8MPD technical specifications.
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 10mm |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 16mm |
| Height - Seated (Max) | 0.689inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Leakage Current | 100uA |
| Length | 16mm |
| Life (Hours) | 8000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 280mA |
| Ripple Current (AC) | 280mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |