Nichicon UCS2G820MHD technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 18mm |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 1.043inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.525A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |