The Nichicon UCS2G820MHD1TN is an 82uF aluminum electrolytic capacitor with a 400V voltage rating and 20% tolerance. It has a radial package with a 18mm diameter and 25mm height, and is designed for through hole mounting. The capacitor is rated for 105°C maximum operating temperature and -40°C minimum operating temperature. It is available in quantities of 250 per reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCS2G820MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 82uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 18mm |
| Height | 25mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.525A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |