Nichicon UCS2V101MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.276inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 1.575A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |