Nichicon UCS2V470MHD technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 16mm |
| Height | 20mm |
| Height - Seated (Max) | 0.846inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Leakage Current | 758uA |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 1.08A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 350V |
| Voltage Rating | 350V |
| DC Rated Voltage | 350V |