Nichicon UCS2W100MHD technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 12.5mm |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 20mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 450mA |
| Ripple Current (AC) | 450mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |