Nichicon UCS2W180MND9 technical specifications.
| Capacitance | 18uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 12.5mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 25mm |
| Lead Pitch | 3.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | UCS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |