Nichicon UCS2W330MHD6 technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 18mm |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 20mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 694uA |
| Length | 20mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 980mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |