Nichicon UCS2W390MND9 technical specifications.
| Capacitance | 39uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.24% |
| Height | 50mm |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Lead/Base Style | Straight |
| Leakage Current | 100uA |
| Length | 50mm |
| Life (Hours) | 10000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Ripple Current | 820mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CS |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |