Nichicon UCS2W470MHD1TN technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 1.063inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 1.2A |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 450V |
| Voltage Rating | 450V |
| DC Rated Voltage | 450V |