Nichicon UCW0J101MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.248inch |
| Impedance | 1.1R |
| Leakage Current | 6.3uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 7000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 140mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CW |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |