Nichicon UCW0J221MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 220uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 8.7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.248inch |
| Impedance | 1R |
| Leakage Current | 13.86uA |
| Length | 11mm |
| Life (Hours) | 7000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 230mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |