The Nichicon UCW0J470MNL1GS is a 47uF aluminum electrolytic capacitor with a radial package and surface mount termination. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is available in a tape and reel packaging with 500 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Nichicon UCW0J470MNL1GS technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.287inch |
| Length | 7mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CW |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |