Nichicon UCW1E330MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.248inch |
| Impedance | 1.1R |
| Lead Free | Lead Free |
| Leakage Current | 8.25uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 7000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 140mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 25V |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |