Nichicon UCW1V470MCL1GS technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 6.3mm |
| Features | General Purpose |
| Height | 8.7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.248inch |
| Impedance | 1R |
| Leakage Current | 16.45uA |
| Length | 7mm |
| Life (Hours) | 7000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 230mA |
| Ripple Current (AC) | 230mA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 35V |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |