Cap Aluminum Lytic 560uF 50V 20% (16 X 16.5mm) SMD 0.07 Ohm 1000mA 2000h 135°C Automotive
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mR |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tray |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCX |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| RoHS | Compliant |