The Nichicon CX Series 680uF 50V 20% aluminum electrolytic capacitor is a surface mount component with a maximum operating temperature of 135°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a leakage current of 3uA and a tolerance of 20%. The capacitor is RoHS compliant and has a life of 2000 hours.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 680uF |
| Depth | 19.1mm |
| Diameter | 18mm |
| Height | 16.5mm |
| Lead Pitch | 3.1mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 19.1mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CX |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 50V |
| RoHS | Compliant |