Nichicon UCX1V101MCS6GS technical specifications.
| Capacitance | 100uF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 250mR |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ripple Current | 197mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | UCX |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |