The Nichicon CX Series 1.2mF 35V 20% 50mR Radial Aluminum Electrolytic Capacitor is a surface mount component with a maximum operating temperature of 135°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a voltage rating of 35V and a tolerance of 20%. The capacitor is packaged in a tray with 40 units per package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Nichicon UCX1V122MNS1ZD datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.2mF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50mR |
| Height - Seated (Max) | 0.669inch |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Tray |
| Ripple Current | 1.4A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CX |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Nichicon UCX1V122MNS1ZD to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.