| Capacitance | 680uF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70mR |
| Height - Seated (Max) | 0.551inch |
| Max Operating Temperature | 135°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ripple Current | 750mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CX |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |